Muzeum opowieści żuławskich to rodzaj ratownictwa dóbr niematerialnych, słowa mówionego, jak również restauracji dotychczas nie odkrytych lub zapomnianych historii. W ramach Muzeum opowieści żuławskich, staramy się przechwycić jeszcze żywe, choć już odchodzące w niepamięć historie.
Dotychczas zebraliśmy dziecięce wspomnienia z Żuław dawnych mieszkańców tego regionu. Dzięki Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej udało nam się zakończyć pracę nad tą częścią Muzeum opowieści, czego efektem jest film "Naznaczeni krajobrazem", zachowane w formie pisemnej wspomnienia i liczne kopie starych fotografii i dokumentów z Żuław z przed 1945 roku.
W chwili obecnej w ramach Muzeum opowieści żuławskich zbieramy Wspomnienia osadników żuławskich. Podobnie jak w pracach nad wyżej wspomnianym projektem i tutaj zbieramy wywiady, stare dokumenty i fotografie z okresu powojennego z Żuław.
Zapraszamy do współpracy.
Wspomnienia powojennych osadników żuławskich:
wywiady przeprowadzone w ramach projektu Żuławy. Lubię to!
- Rodzinne wspomnienia Kazimiery Długołęckiej
- Wiersz Kazimiery Długołęckiej
----------------------------
Kazimierz Cebulak - "Żuławy nie znoszą bylejakości."
Naznaczeni krajobrazem
To historie przedwojennych mieszkańców Żuław, a dokładniej wspomnienia ludzi dorastających w krajobrazie Żuław. Wywiady zostały zachowane na taśmie filmowej i w formie pisemnej, dzięki czemu stanowią niepowtarzalne i jedyne w swym rodzaju archiwum i źródło wiedzy na temat życia i postaw dawnych mieszkańców Żuław. Przy okazji zebrane zostały materiały archiwalne, stare fotografie i pocztówki, które potwierdzają dawną świetność Żuław.
Z zebranego materiału powstał półgodzinny dokument Naznaczeni krajobrazem. Film oddziałuje na widza emocją i pięknem dziecięcych wrażeń. Nie sposób się nie zamyślić i nie przypomnieć sobie własnych "zapachów i smaków" z dzieciństwa.
Dzięki dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej film zostanie zaprezentowany w ośmiu miejscowościach na Żuławach, a 250 kaset z filmem wraz z dołączonym przykładowym konspektem lekcji, trafi do szkół i bibliotek na Żuławach i Mierzei.
Premiera filmu odbyła się 6 marca w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, gdzie zaprezentowaliśmy również część zbiorów Muzeum opowieści żuławskich.
Naznaczeni krajobrazem (30' na kasetach VHS)
Wystąpili: Helga Dyck, Joachim Dyck, Ott-Heinrich Stobbe. Julius Robert Hinz, Hans Müller, Gerhard Driedger, Erwin Flink, Kurt Rhode, Hermann Spode.
Realizacja: Krzysztof Kowalski, Jan Błaszkowski, Marek Opitz, Grzegorz Gola
Współpraca: Friedrun Keltsch-Rączka, Stanisław Rączka, Małgorzata Błaszkowska, Piotr Opitz, Monika Jastrzębska, Piotr Sosnowski.
Czyta: Dagmara Szajda
Wspomnienia przedwojennych mieszkańców Żuław: