Projekt BioBlitz i Ekomisja. Bakterie na ratunek – edukacja ekologiczna w gminie Nowy Dwór Gdański dofinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku i obejmował realizację następujących działań:
I. BioBlitz – edukacyjne badanie bioróżnorodności rzeki Tugi:
· Upowszechnianie BioBlitza jako narzędzia do promowania zrównoważonego rozwoju lokalnego i edukacji ekologicznej,
· BioBlitz – trzydniowe zawody w badaniu bioróżnorodności obejmujące w szczególności warsztaty i obserwacje z mieszkańcami - nocne nasłuchiwanie sów czy rozpoznawanie roślin wzdłuż rzeki Tugi; badania odkrywania fauny i flory przez naukowców wraz z prezentacją wyników, warsztatami i punktami edukacyjnymi dla mieszkańców i turystów odwiedzających gminę Nowy Dwór Gdański; bezpośrednie oczyszczanie środowiska naturalnego poprzez sprzątanie dna rzeki Tugi oraz utworzenie laboratorium terenowego dla uczestników wydarzenia z 6 stołami z wyposażeniem do prezentacji audiowizualnych na dużych ekranach telewizyjnych bezpośrednio z mikroskopów i kamer laboratoryjnych.
II. Ekomisja. Ekobakterie na ratunek:
· Organizacja spektaklu edukacyjnego pn. „Ściekogród. Bakterie ratują świat” dla dzieci i rodziców/ich opiekunów w Żuławskim Ośrodku Kultury;
· Wykonanie materiału edukacyjnego – kolorowanki w ilości 1000 szt.
· Wykonanie materiału edukacyjnego – opowiadania w ilości 500 szt.
· Opracowanie scenariusza zajęć;
· Zakup pojemników na zużyty olej do rozlosowania w ramach zorganizowanego konkursu – 200 szt.
· Oznakowanie oczyszczalni ścieków – wykonanie 8 plansz edukacyjnych.
Powyższe działanie ma na celu poinformowanie dzieci o istnieniu procesu oczyszczania ścieków, uświadomienie dzieciom wpływu ich gospodarstw domowych na proces oczyszczania ścieków oraz tworzenie trwałych nawyków i zachowań w domu, szkole, przedszkolu i najbliższym otoczeniu w kontekście oczyszczania ścieków poprzez właściwe utylizowanie odpadów kuchennych, w tym tłuszczy.
Termin realizacji zadania edukacyjnego: od maja 2024 r. do grudnia 2024 r.