Mimo poczucia, że z roku na rok co raz więcej osób na nowo odkrywa tę krainę i zakochuje się w jednostajnym krajobrazie, kunsztownej architekturze i barwnej historii Żuław, jesteśmy przekonani, że aby skutecznie chronić dziedzictwo kulturowe naszego regionu, mieszkańcy muszą je znać, utożsamiać się z nim i być z niego dumni.
Projekt ma pobudzać mieszkańców do przejmowania odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe a w konsekwencji również do czerpania korzyści, z bogatej kultury Żuław poprzez produkty regionalne, turystyczne itp.
Zaangażujemy regionalnych liderów – nauczycieli, regionalistów, młodzież do poszukiwania i badania wartości dziedzictwa kulturowego Żuław oraz tworzenia Żuławskiego Portalu Historyczno-Kulturowego WikiDelta – platformy gromadzenia i wymiany informacji. Zachęcimy mieszkańców do wspólnego określenia atutów dziedzictwa kulturowego oraz możliwości ich wykorzystania dla rozwoju lokalnego. Najciekawsze pomysły wesprzemy w realizacji. Na postawie zgromadzonej wiedzy powstaną nowoczesne i atrakcyjne narzędzia edukacji regionalnej. Zwieńczeniem projektu będzie I Kongres Żuławiaków. Zaprosimy obecnych i byłych mieszkańców Delty Wisły do rozmowy na temat efektów projektu, określenia kierunków dalszego budowania dumy z regionu i pomysłów na kolejne inicjatywy wzmacniające kulturowo nasz region.
Już na przełomie sierpnia i września zapraszamy miłośników regionu i nauczycieli do udziału w szkoleniu, którego celem jest kształtowanie umiejętności i merytoryczne przygotowanie do kolejnych działań projektu - poszukiwania i opracowywania zasobów dziedzictwa kulturowego pod względem wykorzystania go w rozwoju lokalnym oraz zastosowania w edukacji regionalnej najnowszych technik informacyjno-komunikacyjnych. Szczegółowy program już wkrótce, serdecznie zapraszamy.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego –Klub Nowodworski w partnerstwie z Zespołem Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim i Zespołem Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, Gmina Cedry Wielkie oraz Cedrowym Dworkiem przy wsparciu finansowym ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.