Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego zaprasza na prezentację dr Dariusza Piaska, która odbędzie się w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego 2 marca 2013 r. o godz. 17:00.

 

 Żuławiacy pod Grunwaldem? Przecież tu nie było rycerstwa, tylko sami, co prawda zamożni, ale zawsze chłopi i jedno nieduże miasteczko!

Nasze wyobrażenia o armii krzyżackiej ukształtował chyba nieśmiertelny film Aleksandra Forda sprzed ponad pół wieku, w którym na polach grunwaldzkich roi się od rycerzy w białych płaszczach z czarnymi krzyżami. A rzeczywistość była zupełnie inna. Na kolejnym spotkaniu poświeconym historii Żuław przekonamy się, że pod Grunwaldem mogli walczyć żuławscy chłopi, a chorągiew wójta wielkożuławskiego mogła zostać zdobyta przez Polaków, a potem wraz z innymi zawieszona pod sklepieniem katedry na Wawelu na znak zwycięstwa. O tym, jak wyglądała armia krzyżacka, ilu było w niej Żuławiaków, a także o zamkach i dworach krzyżackich na Żuławach, o ich lokalizacji, funkcjach, wyposażeniu i późniejszych losach dowiemy się już w najbliższą sobotę… 

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846