Po raz jedenasty Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski wraz z kilkudziesięcioma partnerami z Żuław zaprasza do udziału w Dniach Otwartych Zabytków. Kilkadziesiąt miejsc udostępnionych dla zwiedzających, spacery tematyczne i rozmowy z unikatowymi ludźmi to nie lada gratka dla wszystkich miłośników delty Wisły. Zapraszamy na Żuławy 22-23 czerwca!

Dni Otwarte Żuławskich Zabytków to jedno z najważniejszych wydarzeń na Żuławach. W dwa dni w roku dla turystów, pasjonatów udostępniane są zabytkowe kościoły, domy podcieniowe, budynki użyteczności publicznej oraz wiele innych starych miejsc z niesamowitą historią. To możliwość porozmawiania z ich właścicielami i wysłuchania opowieści o ratowaniu, ochronie krajobrazu kulturowego delty Wisły.

Od 2013 roku organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski.  Jego prezes Marek Opitz, sam będący właścicielem zabytkowego obiektu - domu podcieniowego Mały Holender podkreśla: "gdy zorganizowaliśmy pierwszą edycję Dni Otwartych Żuławskich Zabytków było to wyłącznie kilka obiektów, w większości udostępnionych przez naszych znajomych lub sympatyków Klubu Nowodworskiego, głównie z powiatu nowodworskiego. Już wtedy dostrzegliśmy duże zainteresowanie wydarzeniem. Dziś Dni Otwarte to wielkie wydarzenie, które przyciąga ludzi z całej Polski. Z czego bardzo się cieszymy, bo to zawsze ma duże znaczenie zarówno dla rozwoju turystyki i promocji Żuław, ale także zachowania tych obiektów".

Tegoroczna edycja Dni Otwartych Żuławskich Zabytków odbędzie się już po raz jedenasty. Podczas dwóch dni 22 i 23 czerwca będzie można zobaczyć 46 miejsc wśród których są zabytkowe domy podcieniowe w Marynowach, Cyganku/Żelichowie czy Trutnowach. Jak co roku sporo atrakcji dla zwiedzających przygotowali właściciele zagrody Schonbaum Chmielove czy domu podcieniowego w Mikoszewie.

Sporo będzie się działo również na Żuławach Gdańskich - zaznacza historyk z Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim Łukasz Kępski. W Mokrym Dworze będzie można zapoznać się z historią przeniesionego z Wyszogrodu wiatraka typu paltrak. W Wiślinie natomiast zostanie zaprezentowana drewniana wieża/brama cmentarna wzniesiona przez Jakuba Jantzena w końcu XVIII w., w której wnętrzu zachowały się niesamowite inskrypcje. Będzie możliwość wysłuchania wykładu przygotowanego w Bibliotece na Żuławach. A co najważniejsze będzie można wejść i zobaczyć wnętrze niesamowitego kościoła w Krzywym Kole.

Jednym z głównych wydarzeń będzie również wykład prof. Piotra Bireckiego z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu poświęcony sztuce sakralnej na Żuławach. Odbędzie się on 23 czerwca o godz. 11:00 w Cerkwi pw. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie.

W tym roku pojawiły się również spacery tematyczne. Duża zasługa w tym nowych przewodników po Muzeum Żuławskim. W trakcie Dni Otwartych Żuławskich Zabytków będziemy wspólnie zwiedzać Tujsk, Rybinę, Cyganek/Żelichowo oraz Nowy Dwór Gdański. Zachęcamy do rozpoczęcia swoje przygody z Żuławami od Muzeum Żuławskiego mieszczącego się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Tam również czekać będzie na Państwa przewodnik.

Zapraszamy do pobrania PROGRAMU WYDARZENIA

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846