Już 7 czerwca 2024 r. w Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się wyjątkowe wydarzenie! Nasze miasto odwiedzi sztab specjalistów-pasjonatów aby zbadać co piszczy w trawie, ćwierka na drzewie i w pływa Tudze.
Zapraszamy na zawody w badaniu bioróżnorodności rzeki Tuga Bioblitz 2024!

Bioblitz to metoda badań. Polega na tym aby w stosunkowo krótkim czasie (zazwyczaj kilku godzin), na określonym terenie rozpoznać i nazwać jak najwięcej gatunków fauny i flory. Ideą Bioblitza jest pokazanie jak bogaty i niezwykle ciekawy jest świat roślin i zwierząt w miejscach na co dzień uczęszczanych przez człowieka i z pozoru ubogich przyrodniczo. Pierwszy w Nowym Dworze Gdańskim (a drugi w Polsce) Bioblitz odbył się w 2009 roku, a ostatni raz rzeka była badana tą metodą w 2017 roku. Jesteśmy niesamowicie ciekawi wyników!

W piątkowy poranek grupa badaczy wyruszy w teren, aby w obrębie miasta, nad rzeką Tugą oraz w samej rzece, zidentyfikować jak najwięcej gatunków. Następnie o tym wszystkim opowiedzą, a nawet pokażą w specjalnie przygotowanym terenowym laboratorium przy Żuławskim Parku Historycznym, gdzie będzie można na żywo podglądać pracę naukowców, słuchać relacji, oglądać okazy roślin i zwierząt, zadawać pytania.

Wydarzenia w polowym laboratorium (Żuławski Park Historyczny, ul. Kopernika 17):
10:00 – 13:00 prezentacje bioróżnorodności rzeki Tugi dla szkół i wszystkich zainteresowanych osób (prezentacje dla grup odbywać się będą co pół godziny).

w tym m.in. prezentacje:

• ciekawych okazów roślinności z i znad Tugi przez zespół botaników;
• ptaków zaobserwowanych przez ornitologów nad Tugą;
• zaobserwowanych grzybów – mykolog
• zaobserwowanych płazów i gadów – herpetolog
• zaobserwowanych owadów – entomolog

Stanowiska w polowym laboratorium poprowadzą naukowcy z Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, Stowarzyszenia Ochrony Sów; Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz członkowie Straży Rybackiej w Nowym Dworze Gdańskim.

Tuga Bioblitz to wyjątkowa okazja, aby poznać niezwykle ciekawy świat fauny i flory tuż obok nas. Nie może Was zabraknąć!

Ze względów organizacyjnych grupy szkolne prosimy o zgłoszenia na daną godzinę (między 10:00 a 13:00, co pół godziny) do 5 czerwca 2024 r.

Zgłoszenia grup szkolnych:
Mariola Mika, tel. 505433202 lub 552475733
Anna Gnyś, tel. 609623274 lub 552475733

Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski, Salwinia Ekoklub, Żuławski Park Historyczny.

Partnerzy: Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Nowodworskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „ISKIERKA”, Gmina Nowy Dwór Gdański, Państwowa Straż Pożarna w Nowym Dworze Gdańskim, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Dworze Gdańskim, Powiat Nowodworski, SZOP Spółka z o.o.
Współfinansowanie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846