Dwa dni sprzątania naszej rzeki i terenów wokół niej zaowocowały zebraniem 1000 kg śmieci! Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, na sygnał Klubu Nowodworskiego jak zwykle z ogromnym zaangażowaniem odpowiedzieli uczniowie lokalnych szkół, służby, harcerze, instytucje i firmy. Łącznie blisko 200 osób!

W piątek uczniowie i nauczyciele ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2, Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Żuławskiej i Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim wyruszyli wzdłuż brzegów Tugi by zebrać jak najwięcej śmieci. W tym samym czasie na łodziach działali przedstawiciele Wód Polskich z Gdańska oraz strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Gdańskim, którzy nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem uczestników, ale również pomagali w transportowaniu pełnych worków do kontenera. Co bardzo nas cieszy, do akcji przyłączyli się również indywidualni mieszkańcy np. z brzegu wyławiając podbierakiem pływające butelki.

Od 20 lat akcje organizowane przez Klub Nowodworski mają na celu nie tylko zmniejszenie zanieczyszczenia królowej żuławskich rzek, ale przede wszystkim edukację i zwiększenie poczucia odpowiedzialności za naszą małą ojczyznę. Dlatego też, tegoroczną akcję zaczęliśmy od krótkich warsztatów „Po co sprzątamy rzekę” , które poprowadzili Alicja Zielińska i Jan Wilkanowski.

Z kolei na sobotę zaplanowaliśmy sprzątanie ścieżki rowerowej z Nowego Dworu Gdańskiego do Żelichowa wzdłuż rzeki Tugi. W deszczu, wietrze i zimnie na miejsce zbiórki stawili się harcerze z 11-stej Nowodworskiej Drużyny Harcerskiej "PŁOMIENIE", których nie odstraszyła niesprzyjająca aura i mimo to ruszyli w teren.

Warunki pogodowe nie zniechęciły również strażaków z OSP KSRG JOT w Nowym Dworze Gdańskim, którzy od rana pływali łodzią, zbierając z brzegów pełne worki pozostawione przez sprzątające ubiegłego dnia grupy piesze.

W podziękowaniu za trud i zaangażowanie, uczestników sobotniej akcji ugościła Gospoda Mały Holender, w której czekała na nich pożywna zupa, gorąca herbata i serniczek szefowej kuchni!

Dziękujemy Gminie Nowy Dwór Gdański za udział i dofinansowanie projektu „Taki mamy klimat” w ramach, którego odbyła się tegoroczna akcja.

Kolejny już rok mogliśmy liczyć na wsparcie Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych w Nowym Dworze Gdańskim oraz Zakładu Utylizacji Odpadów w Tczewie, którzy przyjęli na swoje barki wysiłek i koszt transportu oraz utylizacji zebranych odpadów, a jak się okazało, była ich aż TONA!

Co roku znajdujemy jakieś „osobliwości”, tym razem były to: odkryta przez naszych wolontariuszy spora sterta wszelkiej maści ubrań i bielizny w okolicy działek oraz kolekcja kilku około 30 litrowych baniaków.

Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję, pamiętajmy jak na co dzień dbać o rzekę i do zobaczenia za rok!

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846