4 grudnia o godz. 18:00 gościem gościem historyka Łukasza Kępskiego będzie dr Aleksandra Paprot-Wielopolska z Instytut Antropologii UG. Tematem przewodnim dyskusji będzie żuławski regionalizm.

Jak budować narrację o Żuławach i na jakich wątkach ją oprzeć?

Czy mówimy o jednym, czy wielu żuławskich regionalizmach?

Jaką rolę w budowaniu regionalizmu żuławskiego powinny odgrywać organizacje pozarządowe, szkoły, środowiska akademickie i samorządy?

To tylko niektóre zagadnienia, jakie zostaną poruszone podczas spotkania, które jak zwykle odbędzie się online na >>KANALE FB ŻUŁAWSKIEGO PARKU HISTORYCZNEGO.

Kim jest nasza Gościni?

Aleksandra Paprot-Wielopolska- doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Adiunkt w Adiunkt w Zakładzie Etnologii Polski i Antropologii Historii (Instytut Antropologii, Uniwersytetu Gdańskiego). Pracowała jako starszy specjalista w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w latach 2013-2019 była wiceprezeską Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (w tym Sekcji Stroju Ludowego oraz Sekcji Ukrainoznawczej). Jest także sekretarzem redakcji Atlasu Polskich Strojów Ludowych. Współpracuje z Pomorskim Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziedzictwem kulturowym, mechanizmami polityki pamięci i kształtowania tożsamości na obszarach postmigracyjnych, regionalizmem, aktywnością społeczności lokalnych i historią mówioną (oral history). Prowadziła badania etnograficzne na Żuławach, Powiślu, Warmii, Mazurach, Lubelszczyźnie, Podlasiu, w Wielkopolsce, w Małopolsce oraz na wyspie Olchon w Buriacji. Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi (2012), a także Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński (tom 3, 2015) i książki Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku (2018), współautorka publikacji Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846