Dnia 30 września 2023 roku obchodziliśmy wyjątkową, jubileuszową X edycję Dnia Osadnika. Z tej okazji świętowaliśmy pod hasłem ZABAWA, która dzięki Żuławskiemu Ośrodkowi Kultury przeszła w Tańce Hulanki Swawole i trwała aż dwa dni! 

Sobotnie przedpołudnie jak co roku rozpoczęliśmy na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej, przy zabytkowych wagonach żuławskiej kolejki, gdzie odtworzyliśmy moment przybycia pierwszych powojennych osadników na Żuławy. 

Następnie, prowadzeni przez członków Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej “Pomorze”, w towarzystwie śpiewu i muzyki Kapeli Osadniczej, ruszyliśmy w tradycyjny przemarsz ulicami miasta, upamiętniając tym samym trudne wędrówki naszych pradziadków, dziadków i rodziców. Oprócz niezliczonej liczby przebranych w powojenne stroje mieszkańców Żuław, w pochodzie wzięli udział również członkowie Teatru Wagabunda, ze swoimi niesamowitymi akcesoriami i sprzętami służącymi, jak się później okazało, ...do zabawy. 

Tradycyjnie zatrzymaliśmy się przy obelisku poświęconemu Pionierom Odbudowy Żuław, by uczcić ich pamięć złożeniem kwiatów oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. 

Następnie pochód wyruszył do Żuławskiego Parku Historycznego, gdzie wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.

Możecie je pobrać, klikając w ten link: 

POBIERZ ZDJĘCIE GRUPOWE>>

Obchody rozpoczął występ Kapeli Osadniczej pod kierunkiem Tomasza Stroynowskiego w towarzystwie nowodworskich chórów: Ach te baby, Rewelersi, Chór po 16; chóru dziecięcego Żuławskiego Ośrodka Kultury oraz uczniów szkoły muzycznej Kraina Otwartej Sztuki KOS.

Nie zabrakło również osadniczego poczęstunku przygotowanego przez KGW Lubieszewo "Słoneczny Poranek", Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim, Gospodę Mały Holender i Restaurację Joker oraz nasze przyjaciółki z Klubu Słonecznik z Ukrainy, które znalazły na Żuławach schronienie przed dramatem wojny w Ukrainie. Nad sprawnym wydawaniem posiłków czuwał sztab gospodyń pod dowództwem Ani Krakowskiej (nieprzypadkowo używamy militarnych określeń, ponieważ zarządzanie kuchnią podczas Dnia Osadnika wymaga iście wojskowej logistyki i umiejętności dowódczych). 

Wspomniany już wcześniej Teatr Wagabunda przez cały czas zapraszał do swojej Starej Zagrody pełnej zabaw w klimacie retro. Patrząc na przebrane dzieci na drewnianym koniku, można było przymknąć oczy i wyobrazić sobie sceny z nowodworskiego Ogródka Jordanowskiego z lat 50-tych. 

Z kolei wolontariuszki uczyły robienia szmacianek, które kiedyś nasze babcie motały z gałganków, aby zastąpić niedostępne wówczas dziecięce lalki. 

I tak kolejny Dzień Osadnika przeszedł do historii, a my wzruszeni i pełni dumy, chcielibyśmy wyrazić ogrom wdzięczności za współtworzenie najpiękniejszego żuławskiego święta!

 

Na samym początku dziękujemy naszym partnerom: 

Najlepszym sąsiadom na świecie! Żuławskiemu Ośrodkowi Kultury i Fundacji Kreatywna Edukacja - za wszystko!

Naszym przyjaciołom z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej “Pomorze”, która jest z nami od samego początku, za pełen profesjonalizm i militarny klimat powojennych lat.

Fantastycznym twórcom muzycznej oprawy Dnia Osadnika - Tomkowi i Ewelinie Stroynowskim z całą armią żuławskich muzyków: chórami Ach te baby, Rewelersi, Po 16-tej; chórem dziecięcym Żuławskiego Ośrodka Kultury oraz uczniami szkoły muzycznej Kraina Otwartej Sztuki KOS.

GRH Retrospekcji, grupie rekonstrukcyjnej, która od kilku lat wspiera cywilną część inscenizacji.

Żuławskiej Kolei Dojazdowej za gościnę na stacji i przygotowanie osadniczego składu.

I oczywiście Gminie Nowy Dwór Gdański, która wspiera nasze święto co roku nie tylko finansowo, ale też w każdy możliwy sposób!

A jeśli już wspominamy o wsparciu finansowym, bo niestety bez tego nie da się zorganizować imprezy tej skali, ogromne podziękowania kierujemy do: Centralnego Wodociągu Żuławskiego, Spółdzielni Okręgowej Maluta oraz Mentor Ubezpieczenia.

Dzień Osadnika to również smaki i zapachy powojennej kuchni, a nie byłoby ich gdyby nie Koło Gospodyń Wiejskich z Lubieszewa, które w tym roku przygotowało całe osadnicze menu: znane i lubiane placki babci Marysi, bigos, smarowidło, serniki…ehh.. jeszcze dziś ślinka nam cieknie na samo wspomnienie.

W naszej osadniczej kuchni królowały również zupy: kartoflanka przygotowana przez Gospodę Mały Holender i tradycyjnie już - żurek z Restauracji Joker oraz chleb ze smalcem i ogórkiem. 

Prawdziwą gratką były chrupiące maślane ciasteczka przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim, które nasze gospodynie serwowały z kawą zbożową.

Jak jubileusz Dnia Osadnika, to i tort! A jak tort, to najlepszy osadniczy tort Pani Marii Bernackiej, z prawdziwym maślanym kremem według przepisu taty Pani Marii, który był cukiernikiem. Dziękujemy za ten piękny i pyszny urodzinowy symbol.

Dziękujemy Teatrowi Wagabunda za magiczną podróż do dziecięcego świata z dawnych lat, dzięki całej masie artefaktów i animacji ze Starej Zagrody.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, w szczególności niezwykle pomocnym i pełnym energii uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim, Klubowi Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, harcerzom z 11 Nowodworskiej Drużyny Harcerskiej „Płomienie” i z 5 Elbląskiej Męskiej Drużyny Starszoharcerskiej “Viesele”. Z Wami organizacja Dnia Osadnika to przyjemność! 

Ogromne podziękowania kierujemy do Julii Grabowskiej - za przepiękne fotograficzne kadry, którymi uwieczniła kolejną edycję naszego święta. 

Dziękujemy za zapewnienie bezpieczeństwa podczas przemarszu nowodworskiej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim, naszemu kierownikowi bezpieczeństwa Panu Mariuszowi Burdakowi oraz firmie Falck Medycyna.

Ale przede wszystkim dziękujemy Wam Drodzy Mieszkańcy za to, że po raz kolejny byliście razem z nami, by świętować X Dzień Osadnika! 

Nasze święto współtworzy tak wiele osób, firm, organizacji, że (chociaż bardzo się staramy) nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich. Wiedzcie jednak, że o wszystkich pamiętamy i jesteśmy niezmiernie wdzięczni za każdy wkład, każdą cegiełkę, które razem tworzą najpiękniejszą wizytówkę Żuław! Dzień Osadnika!

Do zobaczenia za rok, na XI Dniu Osadnika!

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z >>X DNIA OSADNIKA

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846