Zapraszamy na jubileuszową, dziesiątą edycję Dnia Osadnika – święta wszystkich Żuławiaków! Tego dnia wspólnie wspominamy naszych przodków, którzy odważyli się tuż po wojnie przyjechać na Żuławy i przywrócić je do życia. Dzień Osadnika to inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klubu Nowodworskiego. To pretekst do pochylenia się nad trudną historią naszego regionu i budowania tożsamości współczesnych Żuławiaków – potomków powojennych osadników.

Podczas tego wyjątkowego w skali kraju wydarzenia nie ma publiczności, a wszyscy są uczestnikami żywej inscenizacji historycznej. Na chwilę przenosimy się w czasie, oddając hołd naszym rodzicom, dziadkom i pradziadkom, doceniając ich trud, pracę i odwagę. Razem z Grupą Odtworzeniową “Pomorze” oraz przebranymi w powojenne stroje mieszkańcami rekonstruujemy sceny przybycia na ziemie odzyskane pierwszych polskich osadników.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest ZABAWA. Po traumie wojny, mierząc się z niewyobrażalnym trudem budowania tu życia na nowo, nasi przodkowie cenili wspólne spędzanie czasu, śpiewanie, potańcówki, dziecięce zabawy. Te małe chwile radości dawały wytchnienie i nadzieję na lepsze jutro. Dlatego też w tym roku dołączy do nas Teatr Wagabunda z zabawami ze starej zagrody, a do wspólnego śpiewania zaprosi tradycyjnie - Kapela Osadnicza.

Nie zabraknie również stałych elementów naszego wspólnego święta takich jak: rekonstrukcja przybycia osadników na Żuławy, wspólny przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów pod pomnikiem, poświęconym osadnikom żuławskim oraz pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.

Świętujmy razem!

PROGRAM X DNIA OSADNIKA „ZABAWA”

30 września 2023 r.

11:30-12:00 Inscenizacja przybycia na Żuławy powojennych osadników 

w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” (Stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29).

12:00-12:30 Przemarsz osadników żuławskich z udziałem mieszkańców przebranych w stroje z epoki, Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” oraz Teatru Wagabunda. Złożenie kwiatów pod pomnikiem żuławskich osadników przy ul. Dworcowej (przemarsz ulicami Dworcową, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego).

12:30 Pamiątkowe zdjęcie grupowe (teren przy Żuławskim Parku Historycznym).

13:30 Stara Zagroda Teatru Wagabunda. Wspólna zabawa przy akompaniamencie Kapeli Osadniczej i osadniczym poczęstunku. (teren przy Żuławskim Parku Historycznym).

Zobacz >>REGULAMIN IMPREZY

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846