Jubileuszowa, dziesiąta edycja Dni Otwartych Zabytków Żuławskich już za nami. W tym roku w ostatni weekend czerwca blisko czterdzieści zabytkowych domów, starych kościołów, muzeów, obiektów hydrotechnicznych, dawnych cmentarzy, izb tradycji  oraz miejsc, w których prowadzone są żuławskie warsztaty artystyczne różnego rodzaju zostało otwartych dla zwiedzających.

To był naprawdę wyjątkowy czas. Mogliśmy posłuchać opowieści właścicieli domu podcieniowego w Mikoszewie o tym, jak to jest zakupić stary dom, który trzeba rozebrać do zera i złożyć na nowo, czy też historii gospodarzy domu w Drewnicy o ich pomyśle na życie z dala od miejskiego zgiełku i przestawieniu się na życie na wsi i uprawianiu lawendy, konopi na olej, czy też dawnej, dzikiej odmiany pszenicy – płaskurki, a pod wieczór – wziąć udział w magicznym koncercie mis alchemicznych. Można było odwiedzić istny „pałac” na Żuławach – imponujący dom w Truntowach, jak też pięknie odrestaurowane domy podcieniowe w Marynowach, czy Miłocinie. Kolejny zabytek architektury żuławskiej – gospoda Mały Holender w Żelichowie, witała gości degustacją lokalnych serów.

Dzięki pracownikom Wód Polskich, przewodnikom PTTK z oddziału elbląskiego i malborskiego, Urzędu Gminy Stegna oraz Gminy Nowy Staw, jak też dzięki lokalnym miłośników regionu i historykom była okazja do wzięcia udziału w oprowadzaniu i spacerów z historyczną opowieścią po dawnych, zapomnianych cmentarzach, po ruinach żuławskich śluz i przepompowni oraz po stacjach pomp, które działają od blisko stu lat.

Podczas Dni Otwartych Zabytków Żuławskich drzwi otworzyło także osiem kościołów – wrażenie robił drewniany, malowany sufit w parafii w Lubieszewie, drewniane wnętrze kościoła w Palczewie, czy też bogactwo kolorów i zdobień w kościele w Żelichowie.

Również dla rodzin z dziećmi czekało wiele atrakcji, m.in. we Władysławowie – siedlisku Mennonickich Inspiracji, w Kąciku w pracowni ceramiki, czy w Oleśnie, które przygotowało specjalny program na Noc Świętojańską.

Do zobaczenia za rok! Liczymy na to, że ponownie spotkamy się na szlaku żuławskich atrakcji. Więcej zdjęć z tego wydarzenia możecie zobaczyć >>TU

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846