W niedzielę 25 czerwca wspólnie z mieszkańcami z Ukrainy celebrowaliśmy Noc Kupały / Iwana Kupała. Chociaż tradycyjnie te dwa wydarzenia w Polsce i w Ukrainie odbywają się w różnych terminach, to oba mają słowiańskie korzenie i związane są z przesileniem letnim. W gościnnej przestrzeni Gospody Mały Holender przy ognisku i tradycyjnej ukraińskiej muzyce, wspólnie poznawaliśmy obrzędy związane z żywiołami ognia i wody.

Zbieraliśmy i rozpoznawaliśmy zioła, kobiety wiły wianki by następnie posłać je w fale Tugi z nadzieją na miłość. Stworzyliśmy ekologiczną wersję Mareny - zimowego bóstwa przynoszącego na ziemię chłód i nękającego ludzi chorobami i głodem, którą zgodnie z tradycją utopiliśmy w rzecznych falach.

Organizatorem polsko-ukraińskiego spotkania z okazji Nocy Kupały / Iwana Kupała był Klub Słonecznik działający w ramach projektu Klubu Nowodworskiego "Słonecznik-Cоняшник",  realizowanego przy wsparciu Fundacji Batorego. Dziękujemy ślicznie Gospodzie Mały Holender za gościnę oraz pani Alicji Zielińskiej za uchylenie rąbka zielarskich tajemnic.

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846