Za nami kolejna, fantastyczna Noc Muzeów! Tym razem w Żuławskim Parku Historycznym zagościli Żuławscy Sąsiedzi, czyli tak naprawdę Wy, nasi drodzy mieszkańcy Żuław i okolic! Dziękujemy Wam za przyjęcie naszego zaproszenia i tak liczne odwiedziny w tę wyjątkową noc.

W tym roku chcieliśmy Wam przybliżyć dawne życie żuławskich gospodarzy. Dlatego też, w Muzeum Żuławskim, już od progu, witał gości zapach domowego chleba 🍞 Można go było skosztować ze świeżo ubitym masłem. W zaaranżowanej izbie gospodynie zajmowały się codziennymi kobiecymi zajęciami i robótkami ręcznymi, a pod czujnym okiem guwernera 😉 można było poćwiczyć kaligrafię ✍️✒️

Miłośnicy żuławskich specjałów mogli wysłuchać niezwykle ciekawych opowieści kulinarnych Artura Wasielewskiego, autora książki Kulinaria Żuławskie oraz spróbować mennonickiej zupy klopsowej😋.

Podczas gdy w naszych salach warsztatowych trwało budowanie modeli domów podcieniowych pod kierunkiem Marty Koperskiej i ceramicznych gmerków z Mają Rausch, przed naszym budynkiem, do rywalizacji w Turnieju Żuławskich Sąsiadów, szykowały się drużyny:

👉 Groszków czyli reprezentacji Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim,

👉 W(olont)ariatów - ekipy z Żuławskiego Ośrodka Kultury,

👉 Hot Szop - reprezentacji SZOP Sp. z o.o.,

👉 Żuławskiej Kranówki z Centralnego Wodociągu Żuławskiego.

Walka była zacięta, bo uczestnicy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem, ale przede wszystkim liczyła się dobra zabawa. Bieg w gumofilcach, toczenie sera, odsiewanie zboża czy budowanie wałów to przecież sprawności, które jak przystało na Żuławiaków nasi uczestnicy mieli w małym paluszku! Wszyscy byli rewelacyjni, ale dosłownie o włos wygrała Drużyna Żuławskiej Kranówki 🏆🥇

Następnie w sali konferencyjnej odbyły się dwa arcyciekawe wykłady o dawnym życiu żuławskich chłopów, przeprowadzone przez historyków Jaśminę Korczak-Siedlecką i Łukasza Kępskiego.  

Dzięki Bibliotece  Publicznej  Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański przez cały wieczór w szklanej sali dostępne były dla zwiedzających najcenniejsze perełki wydawnicze poświęcone Żuławom.

Wszystko to zwieńczył przepiękny koncert zespołu Żniwa, który swoją muzyką stworzył klimat przepełniony duchem dawnych legend i historii sprzed wieków.

Jak zwykle Noc Muzeów nie odbyłaby się gdyby nie zaangażowanie wielu osób, organizacji i instytucji. Dziękujemy za wsparcie organizacji turnieju: Gospodzie Mały Holender w domu podcieniowym na Żuławach, Hurtowni Budowlanej Tombud, Fundacji Aktywne Szkraby i firmie Stolmach.

Ślicznie dziękujemy “O Rany, Tulipany” za przepiękne kwiaty 🌷, które ozdobiły muzealne wnętrza oraz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Maluta za wyborne produkty 😋, które uświetniły część kulinarną 🧑‍🍳

Naszym przyjaciółkom z Ukrainy, uczestniczkom projektu "Słonecznik" , dziękujemy za przepyszne ciasta, które mogliście skosztować jako słodkie cegiełki na nasze Muzeum 🥞

A przede wszystkim dziękujemy za zaangażowanie naszym przyjaciołom i wolontariuszom, którzy ożywili Muzeum: Wieńkowi z Baking bread za zapach i smak chleba, który tworzył atmosferę domu oraz gospodyni Beacie Olenkiewicz za świeże masełko, naszemu guwernerowi kaligrafii Szymonowi Paczkowskiemu i niezastąpionej ekipie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu w Szkole Podstawowej Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim z Panią Anią Pająk na czele.

Na kolejną Noc Muzeów zapraszamy za rok!

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846