Raz w roku  w Muzeum Żuławskim jest taka noc kiedy ekspozycje ożywają, nasze święto - NOC MUZEÓW! Tematem tegorocznej edycji będą “Żuławscy Sąsiedzi” czyli jak dawniej wyglądało codzienne życie gospodarzy w Delcie Wisły. Z tej okazji jak zawsze przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji. Gwiazdą programu jak zwykle jest nasze muzeum, gdzie przygotowaliśmy dla naszych gości mnóstwo niespodzianek. 

Zapraszamy do Żuławskiego Parku Historycznego całe rodziny, dzieciom na pewno spodoba się budowanie modeli domów podcieniowych (uwaga! liczba miejsc jest ograniczona, zapisujcie się już dziś!) lub wykonanie z gliny własnego gmerku, czyli prostej formy znaku własnościowego gospodarza lub gospodarstwa.

Amatorów kulinarnych podróży zapraszamy na pokaz (i degustację!) mennonickiej zupy klopsowej, którą przyrządzi Artur Wasielewski, autor książki “Kulinaria Żuławskie”. 

Emocji z pewnością dostarczy nam Turniej Żuławskich Sąsiadów, w którym zmierzą się zespoły z nowodworskich urzędów, instytucji i organizacji.

Prawdziwą gratką dla miłośników historii będą interesujące wykłady i rozmowy. Łukasz Kępski oraz Jaśmina Korczak-Siedlecka postarają się odpowiedzieć na pytania czy chłopi w dawnej Polsce musieli być biedni oraz czy byli z siebie dumni. Oczywiście w kontekście mieszkańców Żuław. 

Tradycyjnie, jak co roku, będą z nami - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański wraz ze swoimi najciekawszymi zbiorami oraz Żuławski Ośrodek Kultury, który również odsłoni tej nocy swoje tajemnice. 

Wisienką na torcie będzie koncert zespołu Żniwa - małżeńskiego duetu łączącego elementy folku, muzyki dawnej i współczesnej. 

Tego nie można przegapić! Do zobaczenia 13 maja w Żuławskim Parku Historycznym!

PROGRAM

18:00 - 22:00    Zwiedzanie Muzeum Żuławskiego  - żywe ekspozycje  „U Żuławskich Sąsiadów” (wstęp wolny)

18:00 – 22:00    Żuławscy sąsiedzi i ich życie w dawnych czasach w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański

18:00 i 20:00    Rodzinne warsztaty budowania modeli domów podcieniowych  - Marta Koperska-Kośmicka (zapisy tel. 55 247 57 33 lub 505 433 202)

18:00   Pokaz gotowania mennonickiej zupy klopsowej - Artur Wasielewski

19:00 – 21:00   Warsztat tworzenia gmerków ceramicznych - Maja Rausch

19:15   Turniej Żuławskich Sąsiadów

20:15   Wykład historyczny „Czy chłopi w dawnej Polsce musieli być biedni? Ekonomia  Nowodworska w XVIII w. i jej mieszkańcy”  - Łukasz Kępski

21:00   Wykład historyczny „Czy chłopi w dawnej Polsce byli z siebie dumni? O mentalności mieszkańców Żuław w XVI – XVII w.”  - Jaśmina Korczak-Siedlecka 

22:00   Koncert zespołu „Żniwa”

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

13:30    Gdański Rajd 40+ - rajd starych aut

17:00    Żuławska Kafejka Historyczna  - Sopot. Czy to tylko kurort?  - rozmowa z Tomaszem Słomczyńskim

od 21:00 Żuławski Ośrodek Kultury - Zwiedzanie ŻOKu po zmroku (wejściówki dostępne w ŻOKu)

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846