840 kg zebranych śmieci, w tym takie rarytasy jak basen ogrodowy, opony, czy części rowerowe i części maszyn rolniczych. 200 uczestników. Dwa dni społecznej akcji. To krótkie podsumowanie kolejnej wiosennej akcji sprzątania Tugi i jej brzegów zorganizowanej przez Klub Nowodworski w dniach 21 i 22 kwietnia.

W akcji udział wzięły nowodworskie szkoły, instytucje, organizacje i firmy, to jest: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Szkół, Żuławski Park Historyczny, Wody Polskie, Gospoda Mały Holender oraz Straż Rybacka w Nowym Dworze Gdańskim i osoby prywatne z regionu.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej pływając łodziami czuwali nad bezpieczeństwem uczestników oraz transportowali składowane na brzegach zapełnione worki do kontenera.

Kontener, transport oraz worki na śmieci zapewniło Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych sp. z o. o., a utylizację zebranych odpadów - Zakład Utylizacji Odpadów Stałych Sp. z o.o. w Tczewie.

Warto tutaj zaznaczyć, że w roku 2022 wspólnymi siłami uzbierano 1020 kg śmieci z brzegów i samej rzeki, natomiast w tym roku było to 840 kg. Biorąc pod uwagę to, że w tym roku liczba osób zaangażowanych w sprzątanie i ich wkład był podobny jak rok temu, wynik tegoroczny napawa optymizmem. Oznacza bowiem, że świadomość ekologiczna i poczucie dbałości o – w pierwszej kolejności - swój najbliższy region jest coraz większe. Organizatorów akcji cieszy to niezmiernie. 

Dzięki wspólnym siłom nasza Tuga prezentuje się teraz naprawdę po królewsku!

 

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846