Już w najbliższy poniedziałek, 28 listopada o godz. 18:00 kolejna Żuławska Kafejka Historyczna. Na naszym kanale FB porozmawiamy z tegoroczną laureatką literackiej Nagrody Nike Czytelniczek i Czytelników dr Joanną Ostrowską.

Tematem przewodnim naszego spotkania będą zapomniane i przemilczane kategorie w dyskursie pamięci o ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych. Punktem wyjścia do rozmowy będą dwie publikacje: "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" oraz "Auschwitz. Pamięć o nieheteronormatywnych ofiarach obozu". Serdecznie zapraszamy!

Joanna Ostrowska - doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Za książkę „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018) otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis. W 2022 r. za książkę "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" zdobyła Nagrodę Nike Czytelniczek i Czytelników oraz finale konkursu Nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846