Przed nami kolejne spotkanie w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej. Już 24 października (poniedziałek) naszym Gościem będzie prof. Mateusz Wyżga z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, z którym porozmawiamy o ludowej historii Polski.

W ostatnich latach coraz popularniejszy w polskiej historiografii oraz przestrzeni publicznej staje się wątek ludowej historii Polski. Wystarczy wspomnieć tylko prace prof. Adama Leszczyńskiego, prof. Kacpra Pobłockiego, czy też Kamila Janickiego. Wielu z nich dochodzi do intersujących, a nawet niekiedy nieco kontrowersyjnych wniosków pisząc m.in. o istnieniu polskiego niewolnictwa. Czy jednak jest to prawda? Jak przedstawiało się życie mieszkańców polskiej wsi na przestrzeni wieków? O te kwestie postanowiliśmy zapytać jednego z tych historyków, którzy polską wsią zajmowali się na długo przed tym za nim ten temat stał się popularny.

Naszym gościem będzie prof. Mateusz Wyżga z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Okazję do spotkania jest najnowsza publikacja "Chłopstwo. Historia bez krawata". Prowadzący Żuławskie Kafejki Historyczne Łukasz Kępski powtarzał wielokrotnie, że właśnie na tą książkę w tym roku czekał najbardziej. Można spodziewać się więc bardzo interesującej rozmowy. Spotykamy się na FB Żuławskiego Parku Historycznego.

Kim jest nasz gość? Prof. Mateusz Wyżga - polski historyk specjalizujący się w historii wczesnonowożytnej ze szczególnym uwzględnieniem historii wsi polskiej, historii migracji oraz demografii historycznej. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Oprócz wymienionej już "Chłopstwo. Historia bez krawata" należy wymienić przede wszystkim pracę: "Homo movens. Mobilność chłopów w mikroregionie krakowskim w XVI-XVIII wieku". Oprócz działalności naukowej nasz gość udziela się również na płaszczyźnie popularyzowania historii m.in. poprzez audycje radiowe czy telewizję. Przez wiele lat był także sołtysem rodzinnej wsi Dziekanowice.

Serdecznie zapraszamy!

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846