Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej. Już w najbliższy poniedziałek, 26 września gościem Łukasza Kępskiego będzie prof. Radosław Biskup z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Początek o godz. 18:00 na kanale FB żuławskiego Parku Historycznego.

To już kolejne spotkanie z naszym gościem. Prof. Radosław Biskup promował w murach Żuławskiego Parku Historycznego tłumaczenie pracy J.A. Muhla "Dzieje Sztutowa". Wykład dostępny jest na naszym kanale w serwisie YouTube.

Tym razem jednak temat naszej rozmowy będzie inny. Okazją do niego jest wydane w ubiegłym roku tłumaczenie pracy Mario Glauerta "Pomezańska kapituła katedralna w czasach średniowiecza". Tłumaczem i redaktorem naukowym polskiego wydania był nasz Gość. Podczas spotkania pragniemy porozmawiać o kwestiach związanych z funkcjonowaniem duchowieństwa w państwie zakonu krzyżackiego. Nie zabraknie z pewnością pytań o sprawy związane z tym, jak postrzegać w kwestiach religijnych rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czy też jakie miejsce w społeczeństwie Prus zajmowało duchowieństwo. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Zaczynamy w poniedziałek 26 września o godz. 18:00.

Dr hab. Radosław Biskup prof. UMK - jest mediewistą, pracownikiem naukowym Katedra Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Historii i Archiwistyki. Specjalizuje się w dziejach państwa zakonu krzyżackiego i historii Kościoła. Autor kilkudziesięciu prac i artykułów. Do najważniejszych z nich należą: "Formularz z Uppsali" - późnośredniowieczna księga formularzowa biskupstw pruskich (2016), czy wspomniane już już "Dziejów Sztutowa".

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846