Ach co to była za Noc Muzeów! Od samego rana pogoda "groziła nam palcem". Szalejący deszcz i silny wiatr (który połamał nawet drzewa przed Muzeum) zmusiły nas do zmiany planów. Postanowiliśmy przenieść wydarzenia plenerowe do ciepłych i bezpiecznych murów Żuławskiego Parku Historycznego. Jednak mimo wszystko trochę drżeliśmy, że w taką pogodę nikt nas nie odwiedzi. Na szczęście nasze obawy szybko się rozwiały, bo wraz z godziną 17.00 i otwarciem drzwi Muzeum, nasze sale się zapełniły, a przygotowane atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Przez całą noc, bezpłatnie można było zwiedzić Muzeum Żuławskie. Gości wydarzenia witał Leonhard Krieg, właściciel przedwojennej mleczarni. Nie był on jednak jedyną postacią, którą można było spotkać na muzealnych salach. Żuławskie gospodynie doglądały domowego porządku, ubijały śmietanę na masło i częstowały legendarnym serem Werderkӓse.

Promocja promocja książki ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zawadzkiego, pt. „Żuławy Malborskie i Elbląskie 1772-1945. Perspektywa społeczno-religijna” przyciągnęła najzagorzalszych fanów dziejów regionu. W tym samym czasie na sali konferencyjnej Krzysztof Jaworski, Serowar Żuławski zdradzał tajniki serowarstwa uczestnikom warsztatów. Tuż obok, w sali szklanej Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański przygotowała prezentację tematycznych wydawnictw oraz animacje dla najmłodszych. Przez cały wieczór była z nami również OSM Maluta, która częstowała swoimi doskonałymi produktami.

Gdy pogoda nieco się poprawiła rozpoczęliśmy Turniej Żuławskich Mleczarzy. Do wspólnej rywalizacji i zabawy zaprosiliśmy drużyny Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim, Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim, Żuławski Ośrodek Kultury oraz Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Dworze Gdańskim. Konkurencje zgodnie z tematem przewodnim naszego wydarzenia były mocno mleczne. Zawodnicy sprawdzili swoją szybkość i precyzję w wyścigu z kanką mleka, siłę w wyścigu ubijania masła, pojemność brzuchów w piciu mleka na czas, spryt w toczeniu sera i współpracę całego zespołu podczas dojenia krowy. Wszystkie drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem, a gorące i głośne wsparcie kibiców sprawiło, że czuliśmy się niemal jak na olimpiadzie. Ostatecznie, po dogrywce najlepszy okazał się “Mleczny Team” nowodworskiego urzędu miejskiego.

Następnie swój kulinarny pokaz rozpoczął Bogdan Gałązka, szef kuchni i restaurator, historyk jedzenia specjalizujący się w rekonstrukcji historycznej kuchni średniowiecza i późnego renesansu. Opowiadając o historii lokalnej kuchni przygotował dla Gości syrniczki czyli placuszki z twarogu oraz sałatę z żuławskimi serami zagrodowymi Werderkäse.

Noc Muzeów zakończyliśmy wyjątkowym koncertem. W muzyczną podróż “Portrety Kobiety” zabrały nas wyjątkowe wokalistki - Andżelika Duczek, Ewelina Stroynowska oraz Agnieszka Wojtas przy akompaniamencie Tomasza Stroynowskiego.

Europejska Noc Muzeów "Mleczne Żuławy" nie udałaby się bez wsparcia naszych przyjaciół i partnerów. Dziękujemy Gmina Nowy Dwór Gdański, Żuławski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Maluta, Kraina Otwartej Sztuki KOS, Gospoda Mały Holender w domu podcieniowym na Żuławach, Stolmach, Mentor Ubezpieczenia, I Love NDG i Szkolny Klub Wolontariatu - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest TU.

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846