W Żuławskim Parku Historycznym odbyła się wystawa i warsztaty malarskie „Malarska wrażliwość”. Mieszkańcy regionu poznali sztukę dwóch polonijnych malarzy - Roberta Bluja i Andrzeja Filipowicza.

Wydarzenie udało się zorganizować dzięki współpracy Towarzystwa Projektów Edukacyjnych i Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski. Organizatorzy zaprosili mieszkańców Żuław na dwa wyjątkowe wydarzenia – wystawę oraz warsztaty malarskie.

Na tydzień nasza Sala Dwukolumnowa zamieniła się w prawdziwą galerię sztuki, za sprawą wystawy "Malarska wrażliwość". Wystawy wyjątkowej bo łączącej na jednej powierzchni prace dwóch szczególnych, znanych i cenionych artystów - Roberta Bluja i Andrzeja Filipowicza. Polonijni twórcy zaprezentowali obrazy malowane akrylem i farbą olejną z woskiem.

Prace Roberta Bluja zachwycały niezwykłym perfekcjonizmem, dbałością o każdy szczegół, ale jednocześnie intrygowały płynącą z nich tajemnicą. Z kolei malarstwo Andrzeja Filipowicza było pełne dynamiki, a jednocześnie mające w sobie coś magicznego, coś co przeniosło uczestników wernisażu w świat marzeń. To co bez wątpienia łączyło obu artystów to poruszany w ich pracach motyw miasta rodzinnego - Wilna na obrazach Bluja i Grodna na płótnach Filipowicza.

Bardzo cieszy nas wysoka frekwencja widzów wystawy. Nie tylko w dniu premiery odwiedzili nas mieszkańcy regionu, ale przez cały tydzień gościliśmy widzów chcących obejrzeć te wyjątkowe obrazy. Szczególnie liczną grupą byli uczniowie nowodworskiego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 2. Ponad dwustu uczniów zapoznało się z malarstwem Bluja i Filipowicza.

Ważnym elementem projektu były również warsztaty malarskie dla mieszkańców, które poprowadził sam Robert Bluj. Pod czujnym okiem artysty, młodzi adepci sztuki malarskiej oraz ci bardziej doświadczeni ćwiczyli malowanie martwej natury. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że warsztaty były wyjątkową okazją do spróbowania swoich sił przy profesjonalnej sztaludze z wykorzystaniem najlepszych materiałów. Zwracali również uwagę na ogrom wiedzy przekazanej im podczas zajęć przez Roberta Bluja.

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846