Już 18 maja zapraszamy na tegoroczną Europejską Noc Muzeów do Żuławskiego Parku Historycznego. Tym razem skupimy się wokół tematu menonitów.

Kim byli? Skąd przyszli? Dlaczego trafili do Polski i na Żuławy? Jak żyli? Jak się ubierali? Co po nich pozostało w naszym regionie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można uzyskać podczas wykładów na Strychu Osobliwości w Muzeum Żuławskim, które przygotowali doktoranci: Łukasz Kępski i Radosław Kubus. Tradycyjnie jednak nie będą to tylko wykłady. Jak co roku przygotowaliśmy dla mieszkańców ciekawy i pełen atrakcji program spędzenia wspólnego wieczora i nocy.

Już o godzinie 20.00 otworzymy podwoje Żywego Muzeum! Nasze sale ożyją, zamieszkają w nich mennonici, których życie codzienne będziemy mogli podejrzeć. W tym samym czasie na zewnątrz, przy budynku Żuławskiego Parku Historycznego, odbywać się będą animacje, które również przybliżą nam zabawy sprzed wieków: tradycyjne, proste, ludyczne.  

Niebywałą atrakcją będzie ostatnie przed remontem zwiedzanie ŻOKu po zmroku. Tego dnia od godziny 20.00 będzie można odbierać w sekretariacie Żuławskiego Ośrodka Kultury wejściówki na dwa nocne spacery: o 21.00 dla dzieci i młodzieży i  o 23.00 dla dorosłych. 

Wyjątkowym  punktem programu będzie spektakl w wykonaniu Teatru Janek Wędrowniczek z Wielkiej Nieszawki, zatytułowany „Timmerliden – Cieśle”.  Tematyka? Oczywiście mennonicka. Będziemy mieli jedyną i niepowtarzalną okazję uczestniczyć w mennonickim procesie sądowym. 

Dopełnieniem będą przekąski inspirowane kuchnią mennonitów: zweibaki w dwóch odsłonach i tradycyjne smarowidło. 

Inicjatorem i głównym organizatorem Europejskiej Nocy Muzeów 2019 w Nowym Dworze Gdańskim jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dwory Gdańskiego – Klub Nowodworski. W organizacji wspierają nas Żuławski Ośrodek Kultury, Teatr Janek Wędrowniczek z Wielkiej Nieszawki, Gmina Nowy Dwór Gdański, mleczarnia Maluta,  Mentor Ubezpieczenia i Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Dworze Gdańskim.

 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846