Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu „Piaśnica”, którego projekcja odbędzie się w poniedziałek 25 marca w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Kopernika 17.

Lasy Piaśnickie… Tu, w cieniu drzew – niemych świadków tragicznych zdarzeń – jesienią 1939 roku Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje na ludności cywilnej. Z rąk niemieckich katów życie straciło według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy. Jeszcze zanim zaistniała zbrodnia w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło około 30 tysięcy Polaków. 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej Polaków.

Film „PIAŚNICA” w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”, który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku. 

Film „Piaśnica”, pierwszy z całego cyklu, składa się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków.  Wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. Pierwsza część traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar. 

Po raz pierwszy film zaprezentowany został 10 grudnia 2018 roku w Warszawie podczas ogólnopolskiej premiery. 

Czas trwania - ok. 60 minut. Ze względu na poruszaną tematykę, film nieodpowiedni jest dla osób poniżej 13 roku życia.

Planujemy w sumie 3 pokazy. Dwa z nich dedykowane są młodzieży szkolnej. Planowane są na godzinę 10.00 i 11.30. Nauczycieli, którzy chcieliby przyjść wraz z uczniami na seans prosimy o kontakt telefoniczny. Natomiast mieszkańców zapraszamy o godzinie 19.00.

Organizatorami są: Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie i Żuławski Park Historyczny. Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona. 

Informacje: Żuławski Park Historyczny, tel. 55 247 57 33, kom. 518 263 676. 

Na pokaz zapraszają: Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis, Starosta Nowodworski Jacek Gross,  Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski

i Prezes Klubu Nowodworskiego Marek Opitz.

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846