Zawsze chętnie wspieramy w działaniach lokalne szkoły. Z przyjemnością publikujemy podsumowanie projektu MatKody, zrealizowanego przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2.

Matematyka to jeden z najważniejszych szkolnych przedmiotów i w opinii wielu uczniów - najtrudniejszy. Jak ją odczarować? Nieformalna grupa rodziców i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim “Przetwórnia Pomysłów”, która powstała w roku 2015, ma na to swój sposób. Są to projekty matematyczne. 
Wiosną 2018 roku już po raz trzeci napisaliśmy wniosek do Fundacji mPotęga, wspierającej między innymi edukację w ramach licznych działań mBanku. Po raz trzeci udało nam się otrzymać dofinansowanie - był to duży sukces, ponieważ do Fundacji wpłynęło ok. 600 wniosków, a wsparcie finansowe uzyskało 185.
Poprzednie dwa nasze projekty dotyczyły rozmaitych kompetencji matematycznych: budowaliśmy mosty, elektryczne pojazdy i motory, robiliśmy filmy poklatkowe o matematyce (“Mam tę moc”, 2016 rok); robiliśmy zakupy, piekliśmy pizzę i rogaliki, tworzyliśmy gry planszowe z wykorzystaniem przepisów i list zakupów (“Nie do wiary, w garach czary”). W trzecim projekcie, realizowanym w roku szkolnym 2018/2019, zmierzyliśmy się z najnowszymi trendami edukacyjnymi, dotyczącymi kodowania i programowania. Projekt zatytułowany został “MatKody”. Co z tego wynikło? Dzieci utrwaliły sobie pojęcia związane z tabliczką mnożenia, poznały albo zaprzyjaźniły się z układem współrzędnych, uczyły się odczytywać rozmaite szyfry. Poprzez zabawową formę dyktand graficznych, gier związanych z kodowaniem uczniowie poznali mnóstwo pojęć, w których matematyka z grami się przenika. Po wprowadzeniu kodowania bez komputera odbyły się niesamowite zajęcia z robotyki, podczas których w ruch poszły specjalne zestawy klocków LEGO, komputery i … różne obliczenia. Wszystko działało, jak w najlepszej firmie komputerowej! Aż żal było kończyć takie zajęcia… A dla tych, którzy wolą coś twórczego i relaksującego zarazem, w stylu dawniejszym nieco, odbywały się zajęcia z szydełkowania. Bo wzory szydełkowe to też niezły szyfr. Wskutek tych zajęć objawiła się twórcza kreatywność dziewcząt w zakresie tego, co można wyczarować z włóczki. Tradycyjnie już, na zakończenie projektu, uczniowie zostali zaproszeni na seans do kina, otrzymali pamiątkowe dyplomy, a efekty twórczej pracy aktualnie (styczeń 2019) przygotowywane są do wystawy.
Projekt “MatKody” zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu mBanku, we współpracy z Fundacją Kreatywną Edukacją, Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Stowarzyszeniem Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klubem Nowodworskim. Patronat medialny - “Żuławy Telegraf”. Rozmaitości bieżące znajdują się na facebooku naszej grupy: Przetwórnia Pomysłów.

koordynator projektu
Anna Pająk

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846