Wraz z fajerwerkami, które rozświetliły niebo nad Nowy Dworem 20 maja o godzinie 24.00, Noc Muzeów 2017 przeszła do historii. Był to wieczór niezwykły, wraz z symbolami miasta powróciły duchy Tiegenhofu.

Kto dotychczas nie znał historii naszego miasteczka, mógł w interesujący, a przede wszystkim aktywny, sposób poznać przeszłość miejsca, w którym żyjemy. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18.00 prezentacją najnowszego numeru „Prowincji”, kwartalnika, który obok Powiśla, wiele uwagi poświęca Żuławom i zagadnieniom związanym z naszym regionem. Spotkania w sali konferencyjnej kontynuowane były w formie wykładów. Łukasz Kępski przybliżył historię rodziny Loitz, założycieli osady nad Tugą; dr Jerzy Domino opowiedział o architekturze naszego miasteczka; zaś dr Marcin Owsiński podjął temat: Tiegenhof/Nowy Dwór Gdański w 1945 roku: fakty i symbole z najnowszych dziejów miasta. Jednocześnie w sali szklanej można było sprawdzić swoją wiedzę na temat miasta w specjalnie przygotowanych na tę okazję quizach. Cieszyły się one sporą popularnością, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców, wygłodniałych wiedzy na temat rodzinnego miasta. Nieco starsi mieszkańcy z zainteresowaniem przeglądali książki, czasopisma i fotografie, dotyczące Tiegenhofu i Nowego Dworu Gdańskiego, prezentowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański.

Podczas całego wieczoru można było bezpłatnie zwiedzać ekspozycje Muzeum Żuławskiego i obejrzeć stare fotografie miasta oraz pocztówki z komentarzem przewodnika po Muzeum Żuławskim – Przemka Siwickiego.

Niewątpliwą atrakcją była możliwość zwiedzania Żuławskiego Domu Kultury „od kuchni”. Akcja Zwiedzanie ŻOK-u po zmroku zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Wielu naszych gości czekało z niecierpliwością na godzinę 21.00, kiedy to rozpoczął się spacer śladami miejskich symboli. Nasi przewodnicy odkrywali tajemnice miejsc, które dziś może wyglądają niepozornie, ale mieszczą w sobie duchy dawnego, świetnie prosperującego, miasteczka. Przypominały o tym również tablice, ukazujące dawny wygląd ulic, miejsc, opowiadające o ich znamienitej przeszłości. W trakcie spaceru można było odpowiedzieć na kilka pytań i wymienić rozwiązany quiz na pamiątkę w formie magnesu lub przypinki.

Finałem wieczoru był spektakl oparty na historii przedwojennego przedsiębiorcy Leonharda Kriega, który wybudował w Tiegenhofie dom i otworzył mleczarnię. W odrestaurowanym  budynku mleczarni mieści się dziś Żuławski Park Historyczny. Na jeden wieczór budynek rozświetlił się różnobarwnym blaskiem. Powrócił dawny właściciel, który przechadzał się pomiędzy domem i swoim przedsiębiorstwem oraz diabeł, który przemykał w tle, tupiąc kopytami o przedwojenny bruk… Ach, cóż to był za widok! Kto nie był, niech żałuje! Albo obejrzy zdjęcia w naszej galerii.

Zapraszamy!

Dziękujemy serdecznie wszystkim wolontariuszom, zaangażowanym w organizację Nocy Muzeów. To ważna i potrzebna praca. Serdecznie dziękujemy za wsparcie tegorocznej Nocy Muzeów Gminie Nowy Dwór Gdański, Fundacji Fibula, Żuławskiemu Ośrodkowi Kultury, Bibliotece Publicznej w Nowym Dworze Gdańskim, Grupie Profit 2000 Prolight, Firmie Stolmach i Firmie Ubezpieczeniowej Mentor w Nowym Dworze Gdańskim.

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846