W sobotnie popołudnie syrenki, trabanty, „maluchy” i żuki paradnie przejechały ulicami Nowego Dworu Gdańskiego, wzbudzając zainteresowanie młodszych i sentyment starszych mieszkańców. Uroczyste odliczanie i turkot silników PRL-owskich pojazdów zainaugurowały tegoroczną Noc Muzeów pod hasłem „Oblicza PRL-u”.
Jak co roku w święto naszego muzeum staraliśmy się przygotować szereg atrakcji, które uczą i bawią. Tym razem podjęliśmy się pokazania najnowszej historii, czyli epoki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Temat nie jest łatwy, z jednej strony był to trudny czas, z drugiej zaś, dla wielu był to czas młodości, dziś wspominanej z rozrzewnieniem. Dlatego też, zależało nam, aby pokazać oblicza PRL-u w różnych formach. Już od godziny 17:00 sale ekspozycyjne Muzeum Żuławskiego zapełniły się zwiedzającymi, w tym dniu przygotowaliśmy dla nich nowe ekspozycje czasowe poświęcone okresowi PRL-u. Mieszkańcy, pamiętający tamte lata, przypominali sobie czasy, gdy bawiło się przy muzyce z czarnej płyty, a Pepsi-Cola była symbolem rzekomego „europejskiego stylu życia”. Z kolei młode pokolenie mogło odkryć ówczesne cuda techniki, takie jak pralka „Frania”. Kiedy w 1958 roku trafiła do naszych domów, Polki podniosły się znad balii z tarką. Metalowa beczka z silnikiem elektrycznym dała im odrobinę luksusu. Reklama zachęcała: „Upierz dobrze, szybko, bez zmęczenia”. Na strychu muzeum, na zwiedzających czekał kącik gier planszowych, a w recepcji, jak przystało na PRL, ustawiła się długa kolejka. Nie za sprawą mięsa i cukru rzecz jasna, lecz naszej kartkowej promocji, gdzie uzbierane punkty można było wymienić na ciekawe nagrody.
Do Sali Dwukolumnowej zaprosiliśmy najmłodszych na Dobranockę wyświetlaną z projektora obrazowego „Ania”, gdzie w rolę lektora wcieliła się Ewelina Kujawska. Okazało się, że nie tylko dzieci były chętne, aby obejrzeć przygody „Alicji w krainie czarów” czy „Mieszkańców dębowej dziupli”.
Po Dobranocce nadszedł czas na poważne wykłady. Cykl rozpoczął Przemysław Siwicki, prezentując niepublikowane dotąd zdjęcia Nowego Dworu Gdańskiego z 1964 roku, z oryginalnym komentarzem ich autora Günthera Jeglina, przedwojennego mieszkańca miasta. Wirtualny spacer po mieście z lat 60-tych cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Stalinizm na Żuławach przybliżył słuchaczom dr Marcin Owsiński, wykonując 150% normy, a na zakończenie serii Krzysztof Grynder opowiedział o trudnych drogach do wolności. Wykładom towarzyszyła wystawa „586 dni stanu wojennego” - ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Z kolei na sali szklanej zaprezentowaliśmy wystawę „Oblicza PRL-u w Nowym Dworze Gdańskim”, a przy stanowisku z bogatymi zbiorami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, można było sprawdzić swoją wiedzę w specjalnie opracowanych quizach. W plenerze przed, Żuławskim Parkiem Historycznym, można było wysłuchać recitalu polskiej piosenki. Wokalistki Studia Wokalnego ŻOK pod kierunkiem Katarzyny Panicz zaśpiewały niezapomniane przeboje z lat 60-tych i 70-tych. Oczywiście, nie zabrakło również czegoś dla ciała, w naszym małym barze mlecznym częstowaliśmy uczestników wyśmienitą zupą ogórkową, fasolką po bretońsku i blokiem czekoladowym.
W organizację wydarzenia włączyło się wielu partnerów, dzięki którym można było świętować nie tylko w muzeum, ale w całym mieście. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Żuławska Kolej Dojazdowa zaprosiła mieszkańców na przejażdżkę kolejką wąskotorową. Tradycyjnie tego dnia można było wybrać się na zwiedzanie ŻOK-u po zmroku, obejrzeć film w Kinie Żuławy i zakupić skarby z czasów PRL-u na Pchlim Targu. Jeśli ktoś pojawił się tego dnia w Fabryce Lodów Naturalnych z naszym kuponem, mógł skorzystać z rabatu na lody „smak PRL-u”. Dla dorosłych atrakcje przygotowały nowodworskie puby – Bar Kaper i Sofa Music Club.
Jak co roku mieszkańcy nie zawiedli, wszystkie atrakcje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, szacujemy, że w tegorocznej Nocy Muzeów wzięło udział ponad tysiąc osób.
Organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa gdyby nie ogromna praca Delta Wolontariuszy, którym serdecznie dziękujemy za ich zaangażowanie, entuzjazm i uśmiech. Dziękujemy również naszym partnerom: Gminie Nowy Dwór Gdański, Żuławskiemu Ośrodkowi Kultury, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, Żuławskiej Kolei Dojazdowej.
Noc Muzeów „Oblicza PRL-u” była współfinansowana ze środków Gminy Nowy Dwór Gdański w ramach projektu „Cegiełki tożsamości”.
Europejską Noc Muzeów wspierają również: Stolmach, Globex-Bus, Willa Restauracja Joker, Hurtownia Chemiczna MB Maria Bernacka, Foto Opitz, Fabryka Lodów Naturalnych, Centrum Papiernicze KTT, Centrum Stomatologiczne AsDent, Salon Optyczny Optylux, Bar Kaper, Centrum Motoryzacyjne T&T, Sofa Music Club, CUK w Nowym Dworze Gdańskim, PHU Paweł Zawiliński Sklepy Mięsne.
Organizator imprezy: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Karoliny Brzezińskiej https://www.flickr.com/photos/127321242@N07/sets/72157665996780654/