Z przyjemnością informujemy, że jesień upłynęła w Muzeum Żuławskim pod hasłem EDUKACJA! Przeżywaliśmy prawdziwe oblężenie. Edukowaliśmy dzieci, młodzież i dorosłych z miasta, gminy, powiatu i województwa. Z naszych zajęć skorzystało ponad 1000 osób!
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się:
- warsztaty pieczenia chleba, prowadzone przez doświadczonego piekarza, który pozwala dzieciom samodzielnie wyrobić ciasto, pobrudzić się mąką, posmakować własnoręcznie przygotowanego chleba. Warsztat ten wspieramy lekcją, prowadzoną również w stylu warsztatowym: dajemy dzieciom do rąk różne rodzaje zboża, pozwalamy zmielić na mąkę, proponujemy prezentacje i gry, utrwalające wiedzę, dostępne na tabletach.
- gra muzealna, która pozwala samodzielnie i w formie zabawy zwiedzić nasze muzeum. Polecamy ją młodzieży i dorosłym.
- lekcje o regionie. I to jest nasz hit! Przeprowadziliśmy 45 zajęć dla dzieci i młodzieży. Większość lekcji dla przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych dotyczyła legend żuławskich. Zawsze wzbogacamy je o działania warsztatowe, ponieważ wyznajemy zasadę Konfucjusza: Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem. Oprócz legend, proponowaliśmy najmłodszym tematy związane z architekturą żuławską, w tym zajęcia o wiatrakach i domach podcieniowych oraz o dawnych zawodach, które dziś już trudno spotkać.
Młodzieży gimnazjalnej proponowaliśmy zajęcia dotyczące problemu wielokulturowości żuławskiej, zachęcaliśmy do pracy z tabletami i kodami QR oraz ekspozycją muzealną. Efektem pracy były plakaty, mapy myślowe, które zabrane do szkoły, mogły stać się punktem wyjścia do pogłębienia tematu. Zainteresowaniem cieszył się również temat, dotyczący działań przeciwpowodziowych na Żuławach.
- warsztaty dla nauczycieli, których tematyka oscylowała wokół narzędzi TIK i wykorzystania ich na zajęciach szkolnych oraz pozaszkolnych. Współorganizowaliśmy również wraz z Centrum Edukacji Nauczycieli z Gdańska szkolenie o edukacji regionalnej. Była to świetna okazja, by zaprezentować nauczycielom z okolicy nasz „Multiregion, czyli jak uczyć o Żuławach” poradnik, w którym zebraliśmy nasze doświadczenia na tym polu i proponujemy nauczycielom gotowe scenariusze oraz narzędzia do rozmowy z uczniami na temat małej ojczyzny. Pokazaliśmy konkretne lekcje, opowiedzieliśmy o ich realizacji, daliśmy nauczycielom do rąk tablety, by w praktyce sprawdzili nasze narzędzia edukacyjne z zakresu TIK.
Odwiedzili nas również studenci historii z Gdańska, a także profesorowie historii, uczestnicy konferencji „Od żartu do karceru. Studenckie występki i uniwersytecka sprawiedliwość w XIX-wiecznej Europie”.
Jesień była bardzo pracowita i owocna. Mamy nadzieję, że udało nam się zaszczepić w młodych głowach i sercach miłość do Żuław, a nauczycielom dać możliwość realizacji głównego kierunku polityki oświatowej na rok szkolny 2015/2016: OTWARTA SZKOŁA.
Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza – wyjaśniała we wrześniu Minister Edukacji Narodowej.
Zapraszamy do Muzeum Żuławskiego!