Dni Otwarte Żuławskich Zabytków na stałe wpisują się w kalendarz imprez kulturalnych na Żuławach. Już po raz trzeci Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski, zaprzyjaźnione organizacje oraz osoby prywatne zaprosiły mieszkańców swojego regionu, turystów oraz koneserów zabytków do niezwykłego spaceru po krajobrazie kulturowym regionu.

W ciągu dwóch dni, 21 – 22 czerwca 2014 r. udostępnionych zostało 30 miejsc, niepowtarzalnych zabytków, które nie zawsze ogólnodostępne. W ciągu dwóch dni ponad 1100 osób odwiedziło zabytki w Delcie Wisły.


W programie tegorocznych Dni Otwartych Żuławskich Zabytków nie zabrakło charakterystycznych dla krajobrazu Delty Wisły budowli. Zwiedzający mogli odwiedzić m.in. domy podcieniowe w Marynowach, Trutnowach i Żelichowie / Cyganku, gotyckie kościoły w Tui, Krzywym Kole oraz pochodzącą z połowy XIV wieku świątynię w Żelichowie/Cyganku. Pełni ona obecnie funkcję Cerkwi grekokatlickiej pw. Św. Mikołaja.  Dużą popularnością jak co roku cieszyły się wiatraki w Drewnicy i Palczewie. Ponad 500 osób już 19 czerwca skorzystało z pierwszej atrakcji tegorocznych Dni Otwartych jaką był przejazd Żuławską Kolejką Wąskotorową i możliwość obserwowania obrotu mostu w Rybinie.
Sporym zainteresowaniem cieszyły się również spacery z przewodnikiem. Przemysław Siwicki z Klubu Nowodworskiego przy pomocy starych pocztówek i zdjęć opowiedział w terenie niezwykle interesującą historię Nowego Dworu Gdańskiego. Wspólnie ze swoimi gośćmi odkrywali tajemnice krajobrazu kulturowego stolicy Żuław. Aleksandra Paprot ze Stowarzyszenia Kochamy Żuławy w Stogach przybliżyła zebranym osobom historię mennonitów oraz niezwykle interesującą sztukę sepulkralną menonickich nekropolii. Przebojem tegorocznych Dni Otwartych był rejs z Elbląga do wrót przeciwpowodziowych na wyjściu z kanału Jagielońskiego do Nogatu. Rejs, dzięki uprzejmości Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, zgromadził 54 osoby i dwa razy tyle zgłoszeń od chętnych na kolejne rejsy.
Nowością tegorocznych Dni Otwartych Żuławskich Zabytków były występy artystyczne oraz iluminacje świetlne. 21 czerwca o 22:00 w scenerii podświetlonych gotyckiego kościoła i domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku odbył się niezwykły spektakl tańca i ognia przygotowany przez Zespół Tańca Dawnego Duil Gdańskiej Szkoły Fechtunku Bractwa św. Jerzego. Marzena Bernacka – Basek zabrała zaś wszystkich zebranych w niezwykły świat żuławskich legend i baśni.
W ciągu dwóch dni żuławskie zabytki, nie wliczając podróżujących kolejką wąskotorową, odwiedziło ponad 1100 osób.  Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęły TVP Gdańsk, Radio Gdańsk oraz Dziennik Bałtycki. Dziękujemy wszystkim właścicielom i zarządcom zabytków a także wolontariuszom, którzy w tych dniach byli przewodnikami i gospodarzami obiektów. Zapraszamy za rok jak zwykle pod koniec czerwca. Galeria - wkrótce kolejne zdjęcia>>
 Organizator Dni Otwartych Żuławskich Zabytków 2014:
Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski, Żuławski Park Historyczny.
Partnerzy: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Nowy Staw,
Gmina Cedry Wielkie, Żuławski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kochamy Żuławy, Żuławski
Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, Żegluga Ostródzko Elbląska, Cedrowy Dworek.
Patronat medialny: TVP Gdańsk Telewizja Polska, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846