Z okazji Święta Niepodległości, w Żuławskim Parku Historycznym dostępna będzie wystawa "Polskie Symbole Narodowe" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Będzie można ją zwiedzić od 9 do 19 listopada w tzw. sali szklanej.

Co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach? Na to i inne pytania odpowiada najnowsza ekspozycja IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy.

Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Zapisy na temat symboli znajdują się w Konstytucji RP oraz Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

Autorzy: dr Kamila Churska-Wołoszczak, Piotr Wiejak. Opracowanie graficzne: Piotr Wiejak. Korekta: Anna Świtalska-Jopek. Recenzja: dr hab. Tomasz Panfil, Krzysztof Męciński.

Wystawę będzie można zobaczyć w godzinach pracy Muzeum Żuławskiego.

  • od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00
  • w sobotę i niedzielę w godzinach od 11:00 do 15:00 tylko po wcześniejszym umówieniu terminu (najpóźniej do piątku poprzedzającego wybrany weekend)

Wystawa będzie dostępna również w trakcie nowodworskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Czekamy na Gości od godz. 11.30.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasz region. Grupy szkolne, które chciałyby zwiedzić wystawę prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne: 55 247 57 33.

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846