Już 22 lipca Nowy Dwór Gdański stanie się znów światową stolicą Mennonitów.  Na zaproszenie Klubu Nowodworskiego oraz Stowarzyszenia Miast Partnerskich Nowego Dworu Gdańskiego przyjadą goście z całego świata - potomkowie wyznawców doktryny Menno Simonsa, którzy mieszkali w Delcie Wisły od XVI w.

Przedstawiciele tego pacyfistycznego wyznania na trwałe zapisali się w krajobrazie kulturowym naszego regionu i uchodzą za jeden z jego ważnych symboli.Tegoroczne VIII Międzynarodowe Spotkanie Mennonitów odbędzie się 22 lipca 2017 roku w Nowym Dworze Gdańskim w Żuławskim Parku Historycznym przy ul Kopernika 17. W programie przewidujemy seminarium, poświęcone mennonickiemu dziedzictwu kulturowemu w Polsce. Wśród prelegentów znajdą się m.in. dr Michał Targowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wojciech Marchlewski z „Fundacji Terpa” oraz Łukasz Kępski z Klubu Nowodworskiego. Nie zabraknie również wystąpień przedstawicieli mennonitów z Holandii i Niemiec. Zapoznamy uczestników zjazdu z realizowanym projektem restaurowania cmentarzy mennonickich przez Gminę Nowy Dwór Gdański. W związku z tym zaplanowaliśmy wyjazd na cmentarze w Stogach Malborskich oraz Różewie. Wieczorem natomiast wspólnie z naszymi gośćmi spotkamy się na skromnym poczęstunku.

Przewidujemy również promocję książki Mennonici na Żuławach. Przeszłość - Teraźniejszość – Przyszłość, powstającą z inicjatywy Klubu Nowodworskiego przy współpracy Bethel Colleg (USA), Doopsgezinde Stichting Nederland Polen (Holandia) oraz Mennonitischer Arbeitskreis Polen (Niemcy). Ta czterojęzyczna publikacja poruszać będzie wątki historii, ochrony i kultywowania mennonickiego dziedzictwa kulturowego na Żuławach.

Jeżeli pragną Państwo wziąć udział w VIII Międzynarodowym Spotkaniu Mennonitów na Żuławach prosimy o przesłanie karty zgłoszeniowej listownie lub drogą elektroniczną na adres: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski, ul. Kopernika 17, 82-100 Nowy Dwór Gdański, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15 lipca 2017 r.

Szczegółowy program >>

Formularz zgłoszeniowy >>

Informacji dotyczących VIII Międzynarodowego Spotkania Mennonitów na Żuławach udzielają Marek Opitz (tel. 503-005-625) oraz Łukasz Kępski (tel. 783-491-148). 

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846