Dnia 18 sierpnia 2016 roku rozpoczął się obóz wolontariacki w domu podcieniowym Mały Holender w Żelichowie zorganizowany przez Klub Nowodworski dla wolontariuszy.

Tygodniowy obóz jest jednym z działań projektu Delta Wolontariat realizowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Wolontariat dla dziedzictwa. W obozie wzięło udział dziesięcioro uczestników, którzy uczą się dbać o zabytki żuławskie i poznają żuławską kulturę materialną i duchową. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia integracyjne, które pozwoliły poznać się lepiej uczestnikom i organizatorom obozu.

Drugi dzień rozpoczął się rejsem żuławskimi rzekami do historycznej wsi o zabudowie tradycyjnej ulicówki – Tujska. Była to jednocześnie świetna okazja, by rozmawiać o krajobrazie, charakterystycznym dla naszego regionu: wały przeciwpowodziowe, mosty zwodzone, poldery, wierzby. Po południu odbyły się zajęcia na temat technik promocji Żuław.  Wypracowaliśmy krótkie, nośne hasła, które połączone z fotografią lub rysunkiem tworzyły internetowe memy. Dzień zakończyliśmy ogniskiem oraz pracami porządkowymi na pobliskim lapidarium o nazwie Cmentarz  11 Wsi, na którym są zgromadzone kamienie i inne formy nagrobne z XVII-XIX wieku.

Kolejnego dnia kontynuowaliśmy prace w lapidarium, które tym razem oznaczały czyszczenie i konserwację kamieni nagrobnych oraz ich inwentaryzację. Po południu wolontariusze pracowali z grafikiem, tworząc na drewnianych tabliczkach analogowe memy żuławskie. Wieczorem dokończyli pracę na lapidarium.

Czwartego dnia zajęcia dla wolontariuszy prowadziła zielarka, ucząc uczestników obozu rozpoznawania lokalnych roślin polnych i łąkowych, wraz z uczestnikami przygotowywała potrawy ze znalezionych  ziół i roślin. Po południu wolontariusze przygotowywali grafiki, które wraz z członkami zaŻuławialni, przenosili na koszulki, kubki i torby, tworząc w ten sposób  żuławskie gadżety promujące region. Trwały prace porządkowo-renowacyjne przy lokalnych zabytkach (lapidarium, dom podcieniowy).

Ważnym punktem piątego dnia pobytu na obozie był wywiad, przeprowadzony z panią Elli Pyszka, żuławską autochtonką. Urodzona we wsi Stobna w roku 1921 w rodzinie niemieckojęzycznej, była nieocenionym źródłem informacji o historii przedwojennych Żuław. Opowiedziała o przeżyciach z czasów wojny i miłości do polskiego pracownika przymusowego przywiezionego z lagru. Wieczorem zbieraliśmy zioła i kwiaty, by upleść  żuła-wianki.

Szóstego dnia uczestnicy obozu wzięli udział w szkoleniu z  pierwszej pomocy i asystowali podczas wywiadu przeprowadzonego z żuławskim osadnikiem, panem Stanisławem Zwolickim, który przez 30 lat pełnił funkcję sołtysa. Dzień zakończyliśmy nocną marszrutą po lasach Mierzei  Wiślanej, szukając  kamieni, które wyznaczały  granicę Wolnego Miasta Gdańska.

Ostatniego dnia historyk Łukasz Kępski opowiadał o kulturach, narodowościach i religiach, które przez wieki tworzyły koloryt Żuław, uczestnicy tworzyli internetowe kolaże, które odzwierciedlały mozaikę kulturową naszego regionu. Po południu trwały przygotowania do wystawy, podsumowującej obóz wolontariacki. Obóz zakończyliśmy ewaluacją. 

Galeria zdjęć>>

Obóz wolontariacki, organizowany był przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski w ramach projektu Delta Wolontariat, współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu Wolontariat dla Dziedzictwa.

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
Klub Nowodworski
ul. Kopernika 17
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 247 57 33
fax 55 247 57 33
e-mail: biuro@klubnowodworski.pl

NIP: 578-11-21-846